Ochrana přírody

« zpět

Použití bezpilotních prostředků v obasti ochrany přírody je citlivé téma.

Drony se dnes využívají v tzv. precizním zemědělství, založeném na detailní znalosti stavu vegetace. Odtud je již jen krůček k využití v ochraně přírody, a to hlavně díky monitorovacím schopnostem těchto zařízení. Záleží pouze na tom, jakým typem senzorů bude dron vybaven – zda stačí vizuální monitoring pomocí zabudované nebo podvěšené kamery, nebo je potřeba i infračervené či multispektrální snímkování.

V nepřehledném a obtížně průchodném nebo jinak nepřístupném terénu jsou výhody dronů k nezaplacení, zjištění míry zaplavení či podmáčení, kalamit, napadení škůdci nebo stavu biotopů obecně se stává otázkou minut. Tzv. blízká fotogrammetrie umožňuje identifikovat nenápadné migrační trasy nebo podle použité kamery i jednotlivé květy rostlin. Rozlišení takto vzniklé ortofotomapy může být v řádech mm/pixel, tedy velmi detailní.

 

Chomoutovske_jezero_fin1

monitoring hnízdní kolonie

Drony lze při citlivém a odborném používání využít jako užitečný nástroj k zjištění stavu lokality. Odbornost lze získat jedině používáním a získáváním zkušeností. Z několika zahraničních studií a z mých opatrných zjištění to s reakcemi ptáků na drony není zas tak žhavé. Drony jsou pro ně něco nového, nemají siluetu dravce a nevypadají nebezpečně a alespoň vodní ptáci jsou k nim hodně tolerantní. Přeletová výška okolo 30 m je obvykle zcela bez reakce.

Veškeré podobné činnosti lze provádět pouze v souladu se zákonem o ochraně přírody a krajiny a za spolupráce AOPK ČR a UCL. 



NAŠI KLIENTI
Veolia Energie ČR, a.s. | Národní památkový ústav | UPOL | Olterm & TD Olomouc | Wellness & Spa Boutique Hotel Villa Memories | realitní společnosti | Ateliér Polách & Bravenec| AERAS s.r.o. ... a další

webové stránky od r3d.cz